Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba SAMOROSTU 2

10. 2. 2008

Tak jsem se pustil do příprav realizace stavby nového bucharu.Je mi jasné, a již to bylo dříve mnohokráte diskutováno, že nejjednodušší je koupit si originál, nemám ale chuť se stále pachtit po inzerátech a čekat až se objeví takový, který by mi rozměrově vyhovoval.Nechci tady tvrdit, že mě tato sranda přijde na pár stovek(žiji řádově v tisících), nějakou tu flašku a jen to co dá kovošrot.Jelikož nemám v úmyslu se stavbu pospíchat a šít ji horkou jehlou, nepředpokládám ani finanční vydání za tak citelné, jak je v mnoha případech zmiňováno.Snad jen ten čas mě bude mrzet, ale stále bouchat do kovadliny se taky nedá :-)))). Věřím že se mi toto všechno vrátí v podobě spolehlivého a vynikajícího pomocníka.Chci postavit něco malého, stabilního a bezpečného.Nemá smysl vymýšlet již vymyšlené a experimentovat někdy až s divoce vypadajícími komponenty a zkoušet co vydrží, toto už mám za sebou i se zkušenostmi.Rád bych udělal kopii traverzáku Romana K., byl jsem omrknout buchar u Mirka M., který už na pohled působí velmi dobře a věrohodně jako kopie originálu, ale traverzy mám v dílně, kdežto pořizovat silné plechy by mě i při mé skromné představě finančně zruinovalo.Pro spolehlivost, stabilitu a bezpečnost se chci pokusit co nejvíc to bude možné, dodržet rozměry, dimenzi a provedení celého kompletu, tak jak je to na originálech.Jsem přesvědčen, že i sebemenší nedodržení a nevyváženost součástí vůči sobě, vede k drobným a přechází k větším poruchám.Většinou to začne povolováním šroubových spojů, přes deformace materiálu, praskáním svárů a nakonec k utržení některé, většinou nejslabší, součásti.V těchto případech jde už o zdraví své, ale hlavně o zdraví ostatních v okolí.Nejsem sýčkař, a co dělám se snažím dělat pořádně, ale jde o mechanický stroj a proto by se mělo zvážit namáhání a výdrž jednotlivých dílů a to hlavně vůči sobě.V neposlední řadě je důležité si ujasnit co budu na bucharu kovat, tak jak to někde zmiňoval Roman K., a podle toho stavět.

To byla na úvod moje představa a seznámení s mým názorem na doma stavěné buchary.Níže bych rád popisoval to, jak budu postupovat se stavbou, jelikož jsem výše předeslal, že nechci spěchat, bude i toto psaní na dlouhé týdny a nějaký ten měsíc :-))) .Abych nenarušoval plynulost článku, vytvořil jsem k němu samostatnou fotogalerii .

V současné době jsem ve fázi shánění a kupení jednotlivých dílů na jednu hromadu, měření a kreslení a taky v likvidaci torza Samorostu 1.V kovošrotu se mi podařil sehnat originální převod s plochými řemenicemi (asi z nějakého soustruhu), tak jak je, bohužel volnoběžná byla urazená, více foto v gal. Taky jsem rovnal pera dle Mirkovy rady, hrozná práce, ale podařilo se a již je kompletní vč. jasanového prkna viz gal.Použil jsem pera z Fiatu 850 š.60 mm, sila 4 mm, dl.900 mm, zřejmě by šli i z Trabantu a dokonce by měli pasovat i z Volhy.

19.2.2008

Tak jsem dnes lehce pokračoval na kompletaci pera, resp. na výrobě jeho uložení a zadního uchycení k převodu.Zatím jsem použil domečková ložiska, pravda zkušení se teď pozastaví nad tímto způsobem uložení, jenže podotýkám, že je to součást která se dá lehce vyměnit, aniž by se muselo zasahovat do samotné konstrukce.Nevím do jaké míry jsou tyto ložiska odolná silám které na něj budou v tomto případě působit,( hlavně doufám že nebudou magické :-))))  ) , ale při jejich různorodém použití (ve většině případech až prasáckém- promiňte) by mohli něco vydržet, no uvidíme, když tak vyměníme, víme kde je mají :-))))). K tomu zadnímu uchycení snad jen tolik, že je uděláno tak, aby bylo možno měnit výšku mezi kovátky až do 120 mm.??? Nejhorší asi bylo provrtat to pero :-((( , neodolalo. 

1.4.2008

Tímto dnem bohužel ukončuji tento článek i výrobu SAMOROSTU 2 z důvodu pořízení si bucharu KAP70. I když jsem výše prezentoval, že jsem omezen prostorem, nešlo oddolat ceně a tak i smíření s tím, že budu nucen provést stavební úpravy kovárny. Celkové zprovoznění bude taky na delší dobu(je celý rozebraný), ale hlavní věc že je doma.                                                                                                   

foto

 

Náhledy fotografií ze složky Výroba SAMOROSTU 2

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pera

(Tom, 26. 7. 2014 12:29)


Chtěl bych se zeptat jak se dají narovnat tyto listové pera vím že by šli nahřát a srovnat ale neovlivní to jejich tvrdost či pružnost nekdě sem taky četl na jednotlivé pasy postavit např. traktor a že se srovnají děkuji mnohokrát za odpověd.

Re: pera

(roman.lor, 28. 7. 2014 17:47)

Žádné nahřívání,žádný traktor, ten by ti tam mohl stát do skonání světa a stejně by se nic nenarovnalo. Pěkně jeden list po druhém a rovnat kladivem na kovadlině na díře, dokud nebudou krásně rovné....

Re: Re: pera

(Tom, 30. 7. 2014 10:41)

Oh,díky asi mi upadnou ruce ale co hlavně že bude buchar,díky. :D

buchar domácí výroby

(miťka, 27. 10. 2011 19:36)

Ahoj, někde jsem u tebe na stránkách četl, že až bude někde nějaký domácí samorost fungovat, že by si to chtěl vidět. tak tady máš odkaz i s videem na konci.
http://mitka-jenstejn.rajce.idnes.cz/AAAAAA_BUCHAR/#
Dost jsem se na něm nadřel, ale jsem moc spokojenej.
Když tě bude něco zajímat, klidně se ptej.
Mám toho ale teď moc, tak sem každý den nechodím, odpověď může trvat déle.
Fandím tvým stránkám, ať se ti s nimi daří. Ahoj, Miloslav Šnídl, Jenštejn.

odpověd

(roman, 20. 5. 2008 5:54)

mirek:
ty domečky byli zatím jen provizorní řešení, měli být nahrazeny odlitkem a pouzdrem,a tvrdost těch per se měla prověřit až v provozu :-) , ale už se neprověří :-(((, poněvadž jsem koupil originál PRAKO 70.

buchar

(mirek, 19. 5. 2008 22:12)

Nebude to pero moc tvrdé aby to vydržela ložiska,já mám tři pera š 60 s 4mm a zdá se mi že to je moc chci skusit vrstvu perových plechů. Ty domečky při tvrdších rázech rády praskají já mám z oceli a samomazná pouzdra.

odpověd:

(roman, 6. 3. 2008 21:11)

Josef:
zatím ano, měl jsem je doma už ani nevím na co tak jsem je prozatím použil za tímto ůčelem,v případě problémů se dají vyměnit bez velkých ůprav.

buchar

(Josef, 6. 3. 2008 20:52)

Ahoj, mám jeden dotaz. Ty máš pero uložené na ložiskách? Dík za odpověď.